CECHIA NERAZZURRA | ZÁPASYSTADIÓN GIUSEPPE MEAZZA

"Možná už jste v životě viděli desítky stadionů. Někdo možná dokonce stovky. Ale tenhle je zvláštní a výjimečný. Tak jiný než všechny ostatní. Možná ne nejhezčí, rozhodně ne dokonalý. Ale magie, která z něj už na dálku sálá, vás uhrane. Mohutný, a přitom elegantní. Stárnoucí, ale s prvky moderny. Šedivý, ale jistě ne fádní," napsal server iDnes o stadionu Interu v době, kdy na něm hrála pražská Slavia.

Stadion v milánské čtvrti San Siro, na kterém hraje Inter i AC Milán, je jedinečný svou konstrukcí. Jeho dominantou jsou čtyři sloupy v každém rohu, na nichž je ukotvena střecha, která zakrývá pouze tribuny a nikoliv trávník. První stavební kámen celého projektu, který inicioval tehdejší prezident AC Piero Pirelli, byl položen v roce 1925. Architektem stadionu se stal Ulisse Stacchini. Dokončen byl v polovině roku 1926. Později AC Milán stadion prodal městu, které ho zrekonstruovalo. Od roku 1947 na něm hraje i Inter. V roce 1980 byl pojmenován podle slavného hráče Giuseppe Meazzy, který hrával za oba milánské kluby. Před Mistrovstvím světa v Itálii 1990 proběhla další z mnoha rekonstrukcí a byl přistavěn 3.okruh, věže a střecha.

Současná kapacita pro fotbalové zápasy je necelých 81 tisíc. Stadion má tři okruhy. Nejdražší vstupenky jsou na 1.okruh na hlavní červenou a protější oranžovou tribunu. Nejlevnější na 3.okruh za bránu - zelené a modré sektory. Curva Nord, kde sídlí ultras Interu, je zelený sektor za bránou na 2.okruhu.

Stadion je ve dnech, kdy se nehrají zápasy, přístupný veřejnosti. Prohlídku si lze zaplatit společně s návštěvou muzea. Více informací v sekci MUZEUM.

Webové stránky stadionu v angličtině a italštině jsou na adrese www.sansirostadium.com/.

Doprava

Metrem 5 (fialová linka) na zastávku San Siro Stadio, následně pěšky 5 minut.

Metrem 1 (červená linka) na zastávku Lotto, následně pěšky cca 25 minut.

Autobusy 49, 64, 78, 80 a 423 do zastávky San Siro Stadio, následně pěšky 5 minut.

Tramvají 16 do zastávky San Siro Stadio (pár hodin před zápasem již nejede ke stadionu)