CECHIA NERAZZURRA | FANKLUB


NOVINKY Z FANKLUBU

Obrázek

Přepis rozhovoru s viceprezidentem fanklubu

29.05.2021

V prvním čísle nového časopisu XFootball vyšel v lednu rozhovor s viceprezidentem našeho fanklubu Lukášem Pekárkem. Spoluzakladatel Cechia Nerazzurra zavzpomínal na začátky svého fandění a výjezdy na zápasy. Popsal výhody fanklubu. Vyjádřil se k úvahám o novém stadionu, zhodnotil trenéra Conteho a tipl si, jak dopadne sezona. V jednom poháru se nakonec zmýlil... Nechyběla ani nehezká vzpomínka na dobu, kdy Juventus korumpoval rozhodčí.

Jak dlouho už Interu fandíte? Užil jste si jako příznivec klubu už i úspěchy pod trenérem Mourinhem?
Dvouletka Interu pod vedením Mourinha byla doposud nejlepší érou, kterou jsem zažil a samozřejmě jsem si ji i pořádně užil. Získat během jednoho roku pět trofejí je famózní.

Kdo vás k nerazzurri přivedl?
Fandit jsem začal sám. Inter jsem si vybral, když mi bylo asi deset let. V 90. letech byla Serie A nejlepší ligou na světě a nejhezčí dresy v ní měl a pořád samozřejmě má Inter Milán. Bohužel v té době zápasy ze zahraničních lig v televizi nedávali a já jsem si často musel vystačit jen s několika krátkými zprávami ve sportovních časopisech. Víc informací nebylo. I proto jsem pak využil možnosti internetu a založil vlastní webové stránky.

Který nejhorší a nejlepší zápas Interu jste osobně zažil?
Na ty nejhorší se snažím zapomenout... Napadá mě čtvrtfinále Ligy mistrů, duben 2005, odveta milánského derby. První zápas vyhrál AC 2:0. Byla to doba, kdy Interu nebylo dovoleno v domácích soutěžích vyhrávat. On vlastně po celou tu dobu, co jsem mu fandil, v Itálii do té doby nic nevyhrál. Fanoušci věřili v úspěch aspoň v Evropě. Když však nebyla Interu nepochopitelně uznána branka, zasypali tifosi opakovaně hřiště světlicemi a dýmovnicemi. Zápas se nedohrál, Inter prohrál kontumačně a my jeli domů s nevěřícnými pohledy.
O pět let později jsem ale v Madridu zažíval opačné pocity. Být přítomen na finále Ligy mistrů, ve kterém váš tým vyhraje a získá „ušatý“ pohár, je nepopsatelné. Doufám, že tu euforii ještě někdy zažiju.

Kolikrát už jste byl osobně na utkání Interu?
Pokud mě mé záznamy neklamou, tak mi chybí dvě utkání, abych jich měl 50. V Miláně jsem byl 31krát. Skoro tomu ani nechci uvěřit.

Jezdíte sám nebo jednoznačně preferujete zájezdy s fanklubem?
Sám nebo s kamarády jedu na zápas, pouze pokud se nepovede udělat hromadný výjezd s fanklubem. Snažím se jezdit i na venkovní zápasy v evropských pohárech, což se mi docela daří. Cizích stadionů už jsem viděl poměrně dost. V Miláně jsem byl poprvé s kamarády počátkem roku 2003. Pár měsíců poté již existoval fanklub. A v další sezoně jsme jeli fandit vlastním autobusem. Od té doby se nám daří aspoň jeden takový výjezd za sezonu dělat pravidelně. Autobus preferujeme, protože jsme tam víc spolu a je to i rychlejší, po zápase můžeme jet hned zpět.

Co si myslíte o možném projektu nového stadionu? Chtělo by se vám opustit San Siro?
Inter nový stadion jednoznačně potřebuje z finančních důvodů a kvůli pohodlí diváků. V útrobách nemá dostatečné prostory na pořádný fanshop, klubové muzeum ani kanceláře. Nejsou zde ani možnosti, jak jednoduše každý týden přebarvit stadion do černomodra a prezentovat sponzory. Dojít si na toaletu často zabere celou přestávku a koupit občerstvení je skoro jako výhra v loterii. I v tomto klub přichází o spoustu peněz a moc dobře si to uvědomuje. Současný stadion bych ale neboural a zachoval ho jako památku, protože architektonicky patří mezi ty nejkrásnější na světě a historii má také bohatou.

Koho vedle ACM považujete za největšího rivala?
AC Milán je sice rival, ale Juventus je doslova nepřítel. Začalo to v minulosti, kdy byly Inter a Juventus nejlepšími kluby Itálie. Když hrají spolu, tak se o jejich zápase mluví jako o Derby d'Italia. V roce 2006 díky policejním odposlechům vyšlo najevo to, co už si mnoho lidí v Itálii myslelo. Juventus mnoho let dozadu ovládal rozhodčí a kvůli skandálu Calciopoli byl potupně přeřazen do Serie B. Fanoušci obou týmů se od té doby nesnáší. V Juventusu si mysleli, že za to může Inter. Interistům kromě korupce rozhodčích vadil i jejich vliv v televizi. Juventus se choval arogantně, věděl, že má vše pod palcem, a snažil se dokonce Interu škodit i tam, kde už sám nemohl uspět. Platilo heslo, pokud nevyhrajeme my, tak Inter už vůbec ne. Pokud existoval televizní záznam, na kterém bylo vidět chybné rozhodnutí sudího, dokázali zajistit, aby se do vysílání nedostal. Důkaz nebyl a z Interistů pak byli uplakánci. Na toto ponížení se zapomenout nedá.

Které hráče současného kádru máte nejradši?
Nicolo Barella, 23letý italský záložník. Dříč, který celý zápas odjezdí a úplně z něj sálá, jak moc mu záleží na tom, aby Inter vyhrál. Neskutečný je i obr Romelu Lukaku. Pořád se zlepšuje a přestože je v týmu jen sezonu a půl, dokázal dát již více než 50 gólů a překonat jiné skvělé útočníky historie. Nerozumím tomu, proč ho v Manchesteru United nechtěli.

A máte oblíbence i mezi hráči z minulosti?
Částečně kvůli Lotharu Matthäusovi jsem Interu začal fandit. Velmi se mi líbil chilský útočník Ivan Zamorano, se kterým jsem měl možnost se v Miláně potkat, a samozřejmě Brazilec Ronaldo. Nejraději vzpomínám na Álvara Recobu, Uruguayce s neskutečnou technikou. Bohužel byl náladový a kolikrát na hřišti nebyl vidět. Ikonou klubu je nejen pro mě současný viceprezident Javier Zanetti, který hrál za FC Internazionale 19 let.

Co týmu přinesl současný kouč?
Conteho jsem do klubu nechtěl kvůli jeho minulosti spojené s Juventusem. Když už ho vedení přivedlo, tak jsem se s tím naučil žít. Kvalitní trenér to bezpochyby je, úspěchy sbírá. I s Interem se mu daří. Po odchodu Mourinha se na lavičce vystřídalo 11 trenérů a jen v té první sezoně dokázal tým vyhrát nějakou trofej. Conte ve své první sezoně dostal Inter na druhé místo, bod za Juventus, v Coppa Italia jsme nešťastně skončili v semifinále a v Evropské lize jsme hráli finále. V Lize mistrů se sice znovu nepovedlo postoupit ani ze skupiny, ale v Serii A bojujeme o scudetto a pokrok je evidentní. Nechápu hysterické výkřiky některých fanoušků, kteří volají po jeho okamžitém odvolání.

Jak vidíte současnou sezonu?
Vidím, jak ve vitríně pohárů přibývají dva – scudetto a pohár pro vítěze Coppa Italia. Co bude dál, je momentálně těžké odhadnout, protože čínským majitelům, kteří dokázali klub vyčistit od nepořádku a finančně stabilizovat, hází klacky pod nohy koronavirus a samotná čínská vláda, která zakázala investice do zahraničních subjektů. Vypadá to, že Inter nemůže nakupovat posily a Suning bude nucen svůj podíl v klubu prodat.

Byl jste v Edenu na utkání s Interem?
Na Slavii jsme samozřejmě byli, když přijede Inter k nám domů, tak by byla chyba si to nechat ujít. O vstupenky na venkovní zápasy v evropských pohárech je mezi fanoušky Interu celosvětově obrovský zájem. I přes počáteční potíže se vstupenkami nás nakonec bylo v sektoru Interistů z fanklubu dvacet, což považuji za diplomatický úspěch, protože každý fanklub měl kvůli malé kapacitě sektoru právo v průměru jen na jednu vstupenku. Zápas se povedl, atmosféra v „italském“ kotli byla skvělá, vzpomínáme rádi.

Jaké hlavní výhody přináší fanouškům být členem Cechia Nerazzurra?
Kromě dárkového balíčku se suvenýry, který přijde každému členovi domů, je příjemné být členem rodiny, kde si všichni rozumí, protože mají stejnou vášeň. Každou sezonu se snažíme udělat jeden nebo dva autobusové výjezdy, což je ideální příležitost, jak se poznat. Díky tomu, že jsme oficiální a máme napojení na klub, máme různé slevy a hlavně přednostní právo na vstupenky, což se hodí u největších šlágrů. Bez fanklubu bychom nikdy nemohli stát po boku ostatních Interistů na venkovní zápasech v Evropě.

Dostali jste se díky fanklubu na místa, kam se jiní nedostanou?
Je jich docela hodně, fanklub v tomto umí opravdu pomoct. Máme fotku s legendárním Giacintem Facchettim, Luisem Figem či s bývalým majitelem a prezidentem Massimem Morattim. Asi největším zážitkem bylo setkání s hráči v roce 2016. Inter hrál na Spartě a my jsme měli zajištěnou schůzku v jejich hotelovém salonku. V roce 2018 přijel na oslavy 15. výročí fanklubu bývalý hráč Interu Vratislav Greško. Od té doby je naším čestným členem. Nedávno otevíral Javier Zanetti v Praze akademii Interu. Setkání s legendou také nešlo odolat. V poslední době máme možnost se dostávat i na VIP místa. Pár vyvolených členů se dostalo krátce před začátkem milánského derby do šatny a útrob stadionu. Jiní mohli sledovat rozcvičení hráčů na narvaném stadionu přímo u hřiště. Škoda jen, že jsme se ještě nedostali k Milanu Škriniarovi, který teď vládne černomodré obraně.